
Etsitään suomalaisten 1800-luvun ja 1900-luvun alun naiskuvanveistäjien teoksia
Taidemuseo Villa Gyllenberg kartoittaa suomalaisten 1800-luvun ja 1900-luvun alun naiskuvanveistäjien teoksia, jotka kuuluvat kotimaisiin julkisiin ja yksityisiin kokoelmiin. Teoskartoitus liittyy Villa Gyllenbergin tulevaan näyttelyyn, jonka kuraattorina toimii FT Liisa Lindgren.
Olemme kiinnostuneita veistoksista, piirustuksista, maalauksista ja grafiikasta sekä taidekäsitöistä seuraavilta taiteilijoilta:
Divina Asp (Marie Sophie Paillard)
Edith von Bonsdorff
Aline Forsman
Ragnhild Godenius (myös hänen keramiikkansa kiinnostaa)
Helvi Hyvärinen (varhaisteokset 1930- ja 1940-luvulta)
Ida Meller
Sigrid af Forselles
Hilda Flodin (myös maalaukset)
Eva Gyldén (myös kaméet)
Alexandra Löppönen
Martha Nordenswan-Lindgren
Viivi Paarmio-Vallgrenin
Gerda Qvist (myös mitalit, etenkin valetut)
Dagny Rosenlew-Grenman (Maria Loew)
Emilie Schreck
Venny Soldan
Thelma Standertskjöld
Elsa Stenberg
Evelina Särkelä
Marita Walldén
Louise "Loja" Saarinen
Essi Renvall (varhaiset teokset 1930- ja 1940-luvulta)
Elsa Zilliacus
Sopivista teoksista ja relevanteista yksityiskokoelmista saa mielellään lähettää tietoja Villa Gyllenbergin intendentille Lotta Nylundille osoitteeseen lotta.nylund@gyllenbergs.fi ja amanuenssille Kira Toikalle osoitteeseen kira.toikka@gyllenbergs.fi.
Kartoitustyötä helpottaa, jos teoksista on mahdollista lähettää kuva teostietojen mukana. Esimerkiksi matkapuhelimella otettu tunnistekuva riittää hyvin tässä vaiheessa.